Człowiek z blizną

Filmy o porachunkach gangsterskich są moim zdaniem jednymi z ciekawszych w całej historii kinematografii. Myślę, że jest to związane z tym, iż oparte one są na faktach albo odwzorowują częściowo pewne zdarzenia. Brian de Palma nakręcił odnowioną wersję kryminału z 1932 roku. Fabuła filmu „Człowiek z blizną” nakreślona jest przez fakty historyczne, które zapoczątkowują późniejsze wydarzenia.

Na początku filmu widzimy sylwetkę Fidela Castro mówiącego fragment słynnego przemówienia z 1980 roku, kiedy to otwierano port Mariel na Kubie. Restrykcje na wyspie spowodowały emigrację tysięcy ludności w kierunku USA. Duży odsetek z tego, to ludzie z kryminalną przeszłością.

Jedną z takich osób jest Antonio Montana (Al. Pacino). Wierzy on w amerykański sen. Życie na Florydzie powoduje u niego jednak zderzenie z brutalną rzeczywistością.

Dostaje zatrudnienie za niskie wynagrodzenie jako pomywacz. Nie jest to szczyt marzeń Montany. Ma on większe aspiracje i oczekiwania finansowe, dlatego ze swoim kumplem Manolo zaczyna pracę dla mafii narkotykowej. Jest to strzał w dziesiątkę. Pnie się szybko po szczeblach hierarchii.

Film nie jest dokumentem. Oliver Stone zasięgnął informacji i na tej podstawie napisał genialny scenariusz. Te informacje uzyskał z kartotek policyjnych, przeprowadził wywiady z handlarzami narkotyków oraz agentami FBI. Scenarzysta w ten sposób zwiększył wiarygodność scen. Klimat lat osiemdziesiątych został bardzo dobrze odwzorowany w filmie. Akcja toczy się w Miami na Florydzie.

Wybór miejsca nie jest bez powodu. To tu w latach osiemdziesiątych pojawiali się Kubańczycy. Większość scen ma miejsce na plażach, klubach nocnych, no i oczywiście u Tony’ego. Całość uzupełniona jest muzyką Giorgio Morodera oraz hitami disco i dance z tamtych lat.

Sam Brian De Palma zestawił sceny na zasadzie kontrastu, co musi się podobać. Tu podam w przykładzie masakrę piłą łańcuchową w motelu pokazywaną na przemian ze spokojnymi ulicami Miami. To uświadamia, że często porachunki gangsterskie odbywały się obok niewinnie spacerujących, nieświadomych niczego ludzi.

Al Pacino zagrał swoją rolę z klasą. Jego postać to wyeksploatowany przez ileś filmów cwaniak, który chce się dorobić na brudnych interesach. Wyciąga on z niej więcej niż niejeden aktor. To świadczy o poziomie aktorstwa Pacino. Na początku postać ta jest tajemnicza, ale szybko reżyser rozwiewa nam złudzenia o dobrej duszy Montany. W zamian za zieloną kartę i pracę w Miami zabija on komunistę.

Charakter Kubańczyka wprowadza go szybko w światek przestępczy i pozwala piąć się w górę. Na początku morderstwa Tonego można było jakoś wyjaśnić, ale im dalej w las, tym bardziej mają one na celu pięcie się w hierarchii i utrzymywanie pozycji. Ze względu na niesubordynacje dochodzi do nieudanego zamachu na nim.

W rewanżu zabija zleceniodawcę zamachu i swojego szefa. Ląduje na samym szczycie. Powoduje to paranoje u niego. Tony coraz częściej sięga po narkotyki i nie rozstaje się z ochroniarzami. Twierdzi, że może być kolejny zamach.

Tak więc droga do bogactwa Kubańczyka usłana jest trupami. Ambicje przysłoniły mu zasady moralne. Czy na pewno nie ma on zasad? I tu zaskoczenie dla widza. Bowiem odmawia on zabójstwa żony i dzieci niedoszłej ofiary.

Czy mamy do czynienia z chwilowym przebłyskiem człowieczeństwa? Montana jest coraz bardziej zmęczony życiem i kolejne zabójstwa mogą mu nie przychodzić tak łatwo. Rujnuje on jednak życie swojej rodzinie i najbliższym. W jednej z końcowych scen uświadamia sobie, jakiego ogromu nieszczęść się dopuścił. Jednakże pomimo zbliżającego się swojego końca, brnie w wojnę z baronem narkotykowym.

Cały seans widzimy Tonego w różnych sytuacjach. Zżywamy się z nim i chociaż powinien on budzić odrazę to kibicujemy mu, by zachował honor. To geniusz Al Pacino to sprawia. Film kończy efektowny finał, choć niektórzy twierdzą, że trochę wyolbrzymiony.

Ekranizacja ma w swojej obsadzie aktorów drugoplanowych, którzy wywiązali się ze swojego zadania doskonale. Na dodatkowe wyróżnienie zasługują tu Robert Loggia, Harris Yulin i Steven Bauer. Produkcja nie odniosła sukcesu kasowego, a dodatkowo została źle przyjęta przez opinie publiczną. Dostała nawet nominację do Złotej Maliny za najgorszą reżyserię. Jest brutalna, ale morderstwa w niej zawarte mają uzasadnienie przekazu jak wygląda walka o władzę. Film zyskał uznanie dopiero po latach.

Trwa około trzech godzin, ale czas mija naprawdę szybko. Jest to opowieść o bezwzględnym gangsterze, ale też i o zagubionym człowieku. Al Pacino przyznał, że Tony Montana to najlepsza kreacja w jego życiu.

Popularne wyszukiwanie: Człowiek z blizną cda Człowiek z blizną online Człowiek z blizną cały film lektor pl youtube Człowiek z blizną caly film Człowiek z blizną cały film Człowiek z blizną lektor pl Człowiek z blizną online pl Człowiek z blizną lektor Człowiek z blizną youtube Człowiek z blizną za darmo Człowiek z blizną cały film pl lektor Człowiek z blizną cały film lektor
Brian De Palma
Ben Hecht, Howard Hawks
1 grudnia 1983 (świat)

$65 884 703

2 nagrody i 6 nominacji
Facebook
Twitter
LinkedIn
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Twoja ocena
8/10

Propozycja dla Ciebie na dziś: Jeśli potrzebujesz szybko pożyczki ratalnej i to całkowicie za darmo to wejdź koniecznie na platformę  Pożyczki Długoterminowe online i dokonaj wnioskowania i rejestracji.

Masz jakieś nie potrzebne rzeczy lub płyty z filmami czy grami a może jakiś sprzęt? Sprzedaj swoje nie potrzebne rzeczy wejdź na lombard online i zamień przedmioty nie potrzebne na gotówkę .

Oglądaj za Darmo

Filmy online za darmo online najnowsze nowości zobacz portal Chili zarejestruj się za darmo:

zarejestruj sie

 

Telewizja bez zobowiązań player.pl:

zarejestruj sie

 

Polecamy portal z filmami za darmo Vod.plus wejdź i zarejestruj się online i oglądaj filmy online:

zarejestruj sie

 

wygraj netfix
wygraj netfix

Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Kategorie

Weekly Tutorial

Wpisz i wyszukaj

Polecane filmy

Ciekawostki i rozmaitości
Biura Pośrednictwa Pracy

Biura Pośrednictwa Pracy Bobolice zadzwoń 578503403

Zgoda z agencją zatrudnienia gości z Ukrainy Przyjmując się na zgodność z agencją zatrudnienia gości z Ukrainy zyskujemy pewność, że po krótkim czasie oczekiwanie pozyskamy prawego i godnego zaufania pracownika czerpiącego z wymienionego kraju. Warto działać taki scenariusz, ponieważ reagowanie na naszą rękę może wywoływać za sobą zbyt długie ryzyko. Zdecydowanie lepiej zdać się na nauk fachowców chodzących w agencji pracy, jacy nie tylko szybko znajdą pracowników, a i załatwią wszelakie formalności bezpośrednio związane spośród ich spowodowaniem i pobytem w różnym państwie. Nie pełni zdają sobie spośród tego kwestię, choć to ogromnie istotne zagadnienie i rzetelne dołączenie do tematu pozwoli

Czytaj więcej »
Agencja pracy

Agencja pracy Wałcz

Szybko załatwimy W przeciwieństwie do wielu konkurencyjnych agencji, współpracujące z nami firmy mogą brać na super szybką realizację ich zgłoszenia. Praca tymczasowa samego z własnych gości możliwa jest obecnie po wykonaniu wszelkich formalności i spraw urzędowych – a bowiem nie ociągamy się z ich kończeniem i nie czekamy do niedawnego dnia, proces ten jest naprawdę dużo łatwo. 0 0 votesDaj ocene

Czytaj więcej »
Markizy na całe lato – najlepsza ochrona dla Twojego tarasu

Markizy Stargard Szczeciński

Markizy na wszystkie lato – najlepsza opieka dla Twojego tarasu W ciepłe dni nie ma lepszej warty na taras, niż markiza ogrodowa. Skutek ten sprawiony jest z najczystszej wartości materiałów, by zapewnić Ci znakomitą ochronę przed słońcem i deszczem – tak, że możesz żyć pora na zewnątrz zawsze wtedy, jak przechodzisz na ostatnie ochotę. W obecnym punkcie dowiesz się, jakie kolejne zalety są markizy ogrodowe od WAKO rolety żaluzje. 0 0 votesDaj ocene

Czytaj więcej »
0 0 votes
Daj ocene