Człowiek z blizną

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Człowiek z blizną

Filmy o porachunkach gangsterskich są moim zdaniem jednymi z ciekawszych w całej historii kinematografii. Myślę, że jest to związane z tym, iż oparte one są na faktach albo odwzorowują częściowo pewne zdarzenia. Brian de Palma nakręcił odnowioną wersję kryminału z 1932 roku. Fabuła filmu „Człowiek z blizną” nakreślona jest przez fakty historyczne, które zapoczątkowują późniejsze wydarzenia.

Na początku filmu widzimy sylwetkę Fidela Castro mówiącego fragment słynnego przemówienia z 1980 roku, kiedy to otwierano port Mariel na Kubie. Restrykcje na wyspie spowodowały emigrację tysięcy ludności w kierunku USA. Duży odsetek z tego, to ludzie z kryminalną przeszłością.

Jedną z takich osób jest Antonio Montana (Al. Pacino). Wierzy on w amerykański sen. Życie na Florydzie powoduje u niego jednak zderzenie z brutalną rzeczywistością.

Dostaje zatrudnienie za niskie wynagrodzenie jako pomywacz. Nie jest to szczyt marzeń Montany. Ma on większe aspiracje i oczekiwania finansowe, dlatego ze swoim kumplem Manolo zaczyna pracę dla mafii narkotykowej. Jest to strzał w dziesiątkę. Pnie się szybko po szczeblach hierarchii.

Film nie jest dokumentem. Oliver Stone zasięgnął informacji i na tej podstawie napisał genialny scenariusz. Te informacje uzyskał z kartotek policyjnych, przeprowadził wywiady z handlarzami narkotyków oraz agentami FBI. Scenarzysta w ten sposób zwiększył wiarygodność scen. Klimat lat osiemdziesiątych został bardzo dobrze odwzorowany w filmie. Akcja toczy się w Miami na Florydzie.

Wybór miejsca nie jest bez powodu. To tu w latach osiemdziesiątych pojawiali się Kubańczycy. Większość scen ma miejsce na plażach, klubach nocnych, no i oczywiście u Tony’ego. Całość uzupełniona jest muzyką Giorgio Morodera oraz hitami disco i dance z tamtych lat.

Sam Brian De Palma zestawił sceny na zasadzie kontrastu, co musi się podobać. Tu podam w przykładzie masakrę piłą łańcuchową w motelu pokazywaną na przemian ze spokojnymi ulicami Miami. To uświadamia, że często porachunki gangsterskie odbywały się obok niewinnie spacerujących, nieświadomych niczego ludzi.

Al Pacino zagrał swoją rolę z klasą. Jego postać to wyeksploatowany przez ileś filmów cwaniak, który chce się dorobić na brudnych interesach. Wyciąga on z niej więcej niż niejeden aktor. To świadczy o poziomie aktorstwa Pacino. Na początku postać ta jest tajemnicza, ale szybko reżyser rozwiewa nam złudzenia o dobrej duszy Montany. W zamian za zieloną kartę i pracę w Miami zabija on komunistę.

Charakter Kubańczyka wprowadza go szybko w światek przestępczy i pozwala piąć się w górę. Na początku morderstwa Tonego można było jakoś wyjaśnić, ale im dalej w las, tym bardziej mają one na celu pięcie się w hierarchii i utrzymywanie pozycji. Ze względu na niesubordynacje dochodzi do nieudanego zamachu na nim.

W rewanżu zabija zleceniodawcę zamachu i swojego szefa. Ląduje na samym szczycie. Powoduje to paranoje u niego. Tony coraz częściej sięga po narkotyki i nie rozstaje się z ochroniarzami. Twierdzi, że może być kolejny zamach.

Tak więc droga do bogactwa Kubańczyka usłana jest trupami. Ambicje przysłoniły mu zasady moralne. Czy na pewno nie ma on zasad? I tu zaskoczenie dla widza. Bowiem odmawia on zabójstwa żony i dzieci niedoszłej ofiary.

Czy mamy do czynienia z chwilowym przebłyskiem człowieczeństwa? Montana jest coraz bardziej zmęczony życiem i kolejne zabójstwa mogą mu nie przychodzić tak łatwo. Rujnuje on jednak życie swojej rodzinie i najbliższym. W jednej z końcowych scen uświadamia sobie, jakiego ogromu nieszczęść się dopuścił. Jednakże pomimo zbliżającego się swojego końca, brnie w wojnę z baronem narkotykowym.

Cały seans widzimy Tonego w różnych sytuacjach. Zżywamy się z nim i chociaż powinien on budzić odrazę to kibicujemy mu, by zachował honor. To geniusz Al Pacino to sprawia. Film kończy efektowny finał, choć niektórzy twierdzą, że trochę wyolbrzymiony.

Ekranizacja ma w swojej obsadzie aktorów drugoplanowych, którzy wywiązali się ze swojego zadania doskonale. Na dodatkowe wyróżnienie zasługują tu Robert Loggia, Harris Yulin i Steven Bauer. Produkcja nie odniosła sukcesu kasowego, a dodatkowo została źle przyjęta przez opinie publiczną. Dostała nawet nominację do Złotej Maliny za najgorszą reżyserię. Jest brutalna, ale morderstwa w niej zawarte mają uzasadnienie przekazu jak wygląda walka o władzę. Film zyskał uznanie dopiero po latach.

Trwa około trzech godzin, ale czas mija naprawdę szybko. Jest to opowieść o bezwzględnym gangsterze, ale też i o zagubionym człowieku. Al Pacino przyznał, że Tony Montana to najlepsza kreacja w jego życiu.

Popularne wyszukiwanie: Człowiek z blizną cda Człowiek z blizną online Człowiek z blizną cały film lektor pl youtube Człowiek z blizną caly film Człowiek z blizną cały film Człowiek z blizną lektor pl Człowiek z blizną online pl Człowiek z blizną lektor Człowiek z blizną youtube Człowiek z blizną za darmo Człowiek z blizną cały film pl lektor Człowiek z blizną cały film lektor
Brian De Palma
Ben Hecht, Howard Hawks
1 grudnia 1983 (świat)

$65 884 703

2 nagrody i 6 nominacji
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Podziel się swoją opinią

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Twoja ocena
8/10

Propozycja dla Ciebie na dziś: Jeśli potrzebujesz szybko pożyczki ratalnej i to całkowicie za darmo to wejdź koniecznie na platformę  Pożyczki Długoterminowe online i dokonaj wnioskowania i rejestracji.

Masz jakieś nie potrzebne rzeczy lub płyty z filmami czy grami a może jakiś sprzęt? Sprzedaj swoje nie potrzebne rzeczy wejdź na lombard online i zamień przedmioty nie potrzebne na gotówkę .

Oglądaj za Darmo

Filmy online za darmo online najnowsze nowości zobacz portal Chili zarejestruj się za darmo:

zarejestruj sie

 

Telewizja bez zobowiązań player.pl:

zarejestruj sie

 

Polecamy portal z filmami za darmo Vod.plus wejdź i zarejestruj się online i oglądaj filmy online:

zarejestruj sie

 

wygraj netfix
wygraj netfix

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Kategorie

Weekly Tutorial

Wpisz i wyszukaj

Polecane filmy

Ciekawostki i rozmaitości
Markizy na całe lato – najlepsza ochrona dla Twojego tarasu

Markizy Stargard Szczeciński

Markizy na wszystkie lato – najlepsza opieka dla Twojego tarasu W ciepłe dni nie ma lepszej warty na taras, niż markiza ogrodowa. Skutek ten sprawiony jest z najczystszej wartości materiałów, by zapewnić Ci znakomitą ochronę przed słońcem i deszczem – tak, że możesz żyć pora na zewnątrz zawsze wtedy, jak przechodzisz na ostatnie ochotę. W obecnym punkcie dowiesz się, jakie kolejne zalety są markizy ogrodowe od WAKO rolety żaluzje.

Czytaj więcej »
Najlepszy kurs języka angielskiego online

Najlepszy kurs języka angielskiego Zdzieszowice

Najlepszy kurs języka angielskiego online. Wszyscy z tradycyjna dobrze wiemy że drinkom z najbardziej uniwersalnych języków wykorzystywanych na świecie jest język angielski. Więc tak znaczące jest zrozumienie go w jako najprawdziwszym stopniu. Jestem jeden że kobiety znające podstawy konstrukcji zdań, mają poważną przewagę nad osobami kompletnie nieobeznanymi w stylu angielskim, a osoby podające się płynnie językiem maja dużą nadzieję na postęp w dalekich dziedzinach własnego mieszkania.

Czytaj więcej »
Zalety aptek internetowych – dlaczego warto korzystać?

Apteka Bystrzyca Kłodzka

Apteki internetowe budzą coraz większe bezpieczeństwo, stąd też nieustannie pogłębia się ich pozycja. Dlaczego tak łatwo decydujemy się na zakupy leków przez internet? Ponieważ nowe propozycji niosą za sobą dużo zalet. Także jak w przypadku pozostałych branż, które swój biznes przeniosły jeszcze do międzynarodowej sieci.

Czytaj więcej »
Daj ocene (5 / 2)