Czy ból zęba po leczeniu kanałowym to powód do niepokoju?

Czy ból zęba po leczeniu kanałowym to powód do niepokoju?

Promocja i Reklama

Leczenie kanałowe to metoda leczenia nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba. Często jest to tzw. ostatnia deska ratunku dla zęba, aby uchronić go przed ekstrakcją, czyli usunięciem. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod w endodoncji obecnie leczenie kanałowe nie jest ani bolesne, ani długotrwałe. U niektórych pacjentów może jednak pojawić się ból zęba po zakończonym leczeniu kanałowym. Czy jest to powód do niepokoju?

Czym spowodowany jest ból zęba po leczeniu kanałowym?

Pulsujący ból zęba po leczeniu kanałowym najczęściej spowodowany jest ingerencją w tkanki okołowierzchołkowe, czyli otaczające korzeń zęba. Po leczeniu endodontycznym ząb zwykle jest nadwrażliwy, dlatego dolegliwości bólowe mogą utrzymywać się przez jakiś czas. Ból zęba po leczeniu kanałowym zwykle pojawia się przy nacisku lub nagryzaniu, może nasilać się w nocy.

Inną przyczyną występowania bólu po zakończonym leczeniu endodontycznym może być dodatkowy kanał zębowy i zapalenie przyzębia. Jeżeli taki kanał nie został wyczyszczony i wypełniony, na nowo pojawia się ból zęba leczonego kanałowo. W tym przypadku dolegliwości bólowe nie muszą pojawić się od razu. Na skutek dodatkowego kanału ból zęba po leczeniu kanałowym może pojawić się nawet po kilku latach.

Ból, który pojawia się po czasie, może być także spowodowany pozostawieniem w kanale narzędzia dentystycznego, które uległo złamaniu podczas zabiegu. Uniemożliwia to dokładne wypełnienie kanału, co często spowodowane jest nawrotem dolegliwości.

Zarówno znalezienie dodatkowych kanałów, jak i złamane narzędzie w kanale są wskazaniami do przeprowadzenia powtórnego leczenia kanałowego, czyli re-endo.

Leczenie kanałowe – ból zęba po zatruciu

U niektórych pacjentów pojawia się ból zęba po zatruciu. Środek dewitalizujący, czyli trucizna (paraformaldehyd) może wnikać do przyzębia, powodując podrażnienia. Jest to spowodowane tym, że substancja, która miał doprowadzić do całkowitego obumarcia zęba, jest nieszczelnie zamknięta w komorze zębowej. Gdy pacjenci nie stosują się do zaleceń lekarza i nie wracają po określonym czasie na leczenie endodontyczne, może pojawić się wspomniany ból zęba po zatruciu. Warto jednak wiedzieć, że współcześnie w endodoncji coraz częściej rezygnuje się z kilkuetapowego leczenia zęba na rzecz leczenia kanałowego na jednej wizycie. Leczenie kanałowe na jednej wizycie rozpoczyna się od otwarcia komory zębowej i usunięcia zainfekowanej miazgi. Następnie przy wykorzystaniu mikroskopu zabiegowego oraz na podstawie wykonanych wcześniej zdjęć RTG stomatolog lokalizuje ujścia kanałów, mierzy ich długość oraz dokładnie je oczyszcza. Po osuszeniu i wypłukaniu kanały zostają szczelnie wypełnione, a ząb odbudowany.

Jak długo utrzymuje się ból zęba po leczeniu kanałowym?

Jeżeli zabieg leczenia kanałowego został przeprowadzony prawidłowo, a przyczyną bólu zęba jest jedynie ingerencja w tkanki okołowierzchołkowe, ból po wypełnieniu kanałów może trwać do 2-3 tygodniu, choć zwykle utrzymuje się przez około 3 dni. Na początku zwykle jest silny i pulsujący, jednak z każdym kolejnym dniem powinien stopniowo ustępować. Gdy tak się jednak nie dzieje, należy skonsultować się ze stomatologiem. Mocny ból zęba po leczeniu kanałowym, który nie chce ustąpić, może sugerować, że stan zapalny nie został wyleczony.

Jak uśmierzyć ból zęba po leczeniu kanałowym?

Ból po leczeniu kanałowym zęba można załagodzić środkami przeciwbólowymi, takimi jak paracetamol, ibuprofen lub ketonal. Jeżeli dolegliwości bólowe nie są zbyt silne, warto wypróbować domowe sposoby na złagodzenie bólu po leczeniu kanałowym. W łagodzeniu dolegliwości może pomóc wykonywanie ziołowych płukanek, np z szałwii lub stosowanie zimnych okładów. W niektórych przypadkach np. gdy doszło do zakażenia tkanek okołowierzchołkowych, konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii.

Obecnie leczenie kanałowe jest bardziej dokładne niż jeszcze kilka lat temu. Współczesne metody wykorzystywane w endodoncji pozwalają w znacznej mierze wyeliminować ból pojawiający się w trakcie lub po zakończonym leczeniu kanałowym.

Artykuł został przygotowany przez klinikę stomatologiczną Yes Dent we Wrocławiu z pełnym zakresem usług dentystycznych

0 0 votes
Daj ocene
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments