Czy można cofnąć przelew bankowy?

Czy można cofnąć przelew bankowy?

Poradnik

Czy można cofnąć przelew bankowy? Dzięki bankowym usługom internetowym możemy prowadzić przelewy z domu. Samodzielne zlecanie operacji wymaga jednak dużej dokładności. Czasem nawet przy dobrym przepisywaniu podamy złe dane, kwotę lub numer konta. Co sprawić, gdy zorientujemy się, że zatwierdziliśmy błędne zlecenie? Czy można cofnąć przelew? Jak odzyskać pieniądze dane na błędne konto?

 

Błędny przelew – które są konsekwencje?

Często dokonujemy wiele przelewów szybko dodatkowo w pośpiechu, by pieniądze szybko dotarły do oczekujących. To łatwo o pomyłkę. Potrafią obecne być niepoprawne dane adresata, zbyt duża kwota przelewu lub źle przepisany numer konta. Każda z pomyłek wymaga innego pracowania i może nieść za sobą inne konsekwencje:

Błędne dane użytkowniku

Wpisanie niepoprawnego imienia, literówka w nazwisku, czy błędny adres odbiorcy przelewu to prawie szkodliwe pomyłki, które możemy dokonać. Banki weryfikują zlecenia wyłącznie po numerze konta, więc przelew i właśnie zostanie przesłany do dobrej osoby (oczywiście, gdyby nie było pomyłki w numerze konta).

Jedynym wyjątkiem są nowo powstałe rachunki. Kiedy przymierza się nowe konto i wymaga zasilić je artykułem z ważnego, należy dokładnie wpisać dane. Jeśli rzecz nie będzie się zgadzać, bank może skończyć przelew.

Zbyt astronomiczna kwota przelewu

Czasem dodatkowe zero lub źle postawiony przecinek sprawia, że wysyłamy komuś sumę dziesięciokrotnie większą od zamierzonej (zamiast 500 zł możesz przesłać 5000 zł). W obecnym przypadku problem staje się dużo bardziej odpowiedni. Bank nie płaci za pomyłki mężczyzn w ostatniej ról i prawdopodobnie nie zechcieć anulować zatwierdzonego przelewu. W obecnym fakcie można tylko umówić się z odbiorcą i poprosić o zwrot różnicy w sumach.

Oczywiście, jeśli zatwierdzona odpowiedź będzie znakomitsza niż środki dostępne na twoim rachunku, przelew nie zostanie stworzony. W sukcesie zbyt długich przelewów z chwilą przyszłą ważna w sposobie natychmiastowym wybrać pieniądze z konta (tak by dostępna odpowiedź była ciemniejsza od zleconej). To uniknie się realizacji zlecenia.

Zły numer konta bankowego

Błędny numer konta to najodpowiedniejszy problem. Oczywiście systemy bankowe są tak zrobione, by eliminować najczęstsze pomyłki. Jeśli wprowadzi się za niewielki czy zbyt duży czas cyfr, okienko z komunikatem poinformuje o błędzie, lub przelew nie zostaje wykonany i ktoś z banku skontaktuje się spośród jego zleceniodawcą.

Błąd w organizacji cyfr lub czarne ich wejście to już zupełnie inna sprawa. Pół biedy, jeśli zlecimy tekst na oddzielne konto. Bank go nie zrealizuje lub zwróci transfer w układu kilku dni codziennych (czas oczekiwania może różnić się w współzależności od regulaminu, w pewnych bankach trwa ledwie dzień, w nowych nawet ponad tydzień). Gdy jednak błędny numer jest aktywny, to pieniądze dotrą na cudzy rachunek. Systemy bankowe weryfikują tylko numery, więc nawet jeśli dane adresata wpiszesz poprawnie, a czas wartości nie będzie się zgadzał, to pieniądze otrzyma nowa kobieta.

Cofnięcie przelewu – co czynić?

Popełniliśmy brak w numerze konta. Co teraz? Do kogo należy się zwrócić? W współzależności od banku możemy wykonać:

anulowanie samodzielne z stanu bankowości internetowej – proste w kilkorgu bankach. Zwykle dotyczy wyłącznie przelewów z chwilą przyszłą;
anulowanie przez infolinię – anulacja przez związek z konsultantem. Nie zwykle jest dodatkowa (szukaj poradzie w regulaminie banku), czasem zostaniesz odesłany do oddziału;
rozwiązanie w zespole – osobiste podpisanie odwołania transakcji.

Anulowanie przelewu – jak jest dodatkowe, i kiedy nie?

To, czy można cofnąć zlecony przelew, zależy od dwóch czynników:

regulaminu banku

Bank prawdopodobnie nie zgodzić się na rozwiązanie przelewu, gdy w regulaminie jest przedmiot, że instytucja nie anuluje zajęć z chwilą bieżącą. Większość banków nie robi interesów z anulacją, jeśli przelew ma odroczoną datę płatności, nie stanowi wtedy zawsze regułą (znów zależy całkowicie od regulaminu).

czasu, jaki upłynął od złożenia przelewu

Rozlicza się oraz duża reakcja. Wykryliśmy pomyłkę – od razu skontaktujmy się z bankiem odpowiadającym za konto, z którego wysłaliśmy pieniądze. Jeśli transakcja nie została jeszcze zrealizowana (można się tego dowiedzieć, sprawdzając sesje Elixir banku, czyli tabele sesji przychodzących i wychodzących), można ją odkręcić. Natomiast jeśli pieniądze poszły obecnie na czyjeś konto, z poziomu naszego banku nie będzie się już dało nic zrobić.

Przelew na krótkie konto – jak odzyskać pieniądze i bądź toż w ogóle możliwe?

Gdy pieniądze zostały już przelane na konto błędnego adresata, nie jesteśmy uprawnienia do reklamacji w banku. To my popełniliśmy błąd, nie instytucja. Oczywiście bank może zaoferować uwaga w odzyskaniu pieniędzy i skontaktować się z bankiem, do którego poszedł przelew. Istnieje wtedy zawsze wyłącznie silna decyzja, nie obowiązek. Na mierze zapisu Sądu Największego z grudnia 2008 roku, bank ma obowiązek wykonać zlecenie wspólne z danym życiem oraz zasadami współżycia społecznego. Co świadczy, że do jego znaczeń nie należy odzyskanie błędnie zaadresowanych przez nas pieniędzy.

Jeśli bank zgodzi się pomóc, może zanieść do przypadkowego odbiorcy zaproszenie do ceny na mierze zasad kodeksu cywilnego, który występuje, że „wszystek, kto bez przyczyny prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem własnej osoby, jest odpowiedzialny do wydania pomocy w krwi, i skoro to ciężkie, do zwrotu wartości”. Dla przypadkowo obdarowanego nazywa to obowiązek zwrotu pieniędzy (w tyle istniałoby wtedy bezpodstawne wzbogacenie się).

Zaproszenie do oddania wpłaty powinno zawierać kwotę podlegającą zwrotowi, termin odesłania sumy i numer rachunku osoby, która wymaga odebrać swój majątek. Zapewne nie ma gwarancji, że po wysłaniu wezwania odzyskamy własne pieniądze. Jeśli osoba, która otrzymała błędny przelew, odwołuje się od zwrotu, można już tylko zgłosić rzecz do sądu. W trakcie postępowania bank nie jest natomiast ścianą dodatkowo nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

Ile kosztuje cofnięcie przelewu?

Pomyłka może nas słono kosztować, nawet jeśli przelew uda się anulować jeszcze przed wysłaniem do błędnego adresata. Bank za udzieloną pomoc może uzyskać opłatę. Dodatkowa forma jest stosowana jedynie z winy osoby, która błędnie wpisała informacje i chce zaangażowania pracowników firmie. W współzależności od banku za anulację zapłacimy od 20 do 30 zł. Zapewne są banki, które anulują przelewy za darmo, wszystko zależy przecież od podpisanego przez klienta regulaminu.

Jeżeli bank przyjmie się uwagi w odzyskaniu już przelanych pieniędzy, policzy nam jeszcze więcej. W współzależności od prac że być obecne suma od 60 do 120 zł.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Daj ocene
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments