Skazani na Shawshank

Skazani na Shawshank jest  arcydziełem, które potrafi wywołać ciarki na plecach, łzy czy szczery uśmiech. Po obejrzeniu tego filmu chce się oglądać go ponownie za każdym razem, kiedy tylko nadarza się okazja. Są tacy, co twierdzą, że nie da się skopiować dzieła doskonałego jakim jest powieść Stephena Kinga i do tego oddać jej ducha na ekranie. Takich filmów, co idealnie odwzorowują powieści jest tyle, że można policzyć na palcach jednej ręki. Film Franka Darabonta należy do tych dzieł. Reżyserowi udało się oderwać od klimatu grozy i elementów nadprzyrodzonych. Dzięki temu dzieło zostało zrozumiane. Widz identyfikuje się z historią. Widzimy człowieka, który walczy o wolność, o prawdę i sprawiedliwość. Ta ostatnia jest tłamszona, ale jak zawsze zwycięża.

Film opowiada o młodym bankowcu Andym Dufresne, który zabija swoją żonę, którą przyłapuje na zdradzie. Andy miał wszystko, o czym mógł marzyć młody mężczyzna. Proces jest szybki, a sędzia wydaje surowy wyrok. Podwójne dożywocie. Trafia on do więzienia Shawshank. Porządku w nim pilnują sadystyczni strażnicy. Naczelnika gra Samuel Norton. Pod zasłoną Pisma Świętego dokonuje coraz większych oszustw i występków. Więzienie nie łamie Andy’ego. Zaczyna rozumieć zasady panujące w więzieniu, a co najważniejsze – wykształceniem zdobywa chłodną sympatię strażników. Andy przyjaźni się z czarnoskórym Redem (Morgan Freeman). Wiele lat przesiedzianych w Shawshank kończy się niespodziewanie jednej nocy. Dzieje się to, co było nieprzewidywalne, a co odbija swoje piętno na bohaterach i w zaskakujący sposób pieczętuje ich przyjaźń.

Reżyser bez zbędnych scen opisuje przyjaźń, która przeżyła w więzieniu 20 lat. Pojawia się poetycka sprawiedliwość, która zaprowadza porządek w świecie zdeprawowanym i zniszczonym.

Kiedy Andy dostaje wyrok, sędzia używa ostrych słów „uderza mnie pański brak skrupułów i lodowaty chłód”. Andy w takim stanie pozostaje również, kiedy inni współwięźniowie grożą mu, prześladują, biją i gwałcą. Nasz bohater znosi wszystkie przeciwności losu życia za kratami. Godzi się z tym stanem rzeczy, ale nie daje się zniszczyć. Na końcu filmu jego pokora została wynagrodzona. Film ma monologi głównych bohaterów, które nie opisują tego co mamy na ekranie, ale jakby żyją swoim życiem i pozwalają wejść w dusze bohatera.

Popularne wyszukiwanie: Skazani na Shawshank cda Skazani na Shawshank online Skazani na Shawshank cały film lektor pl youtube Skazani na Shawshank caly film Skazani na Shawshank cały film Skazani na Shawshank lektor pl Skazani na Shawshank online pl Skazani na Shawshank lektor Skazani na Shawshank youtube Skazani na Shawshank za darmo Skazani na Shawshank cały film pl lektor Skazani na Shawshank cały film lektor
Frank Darabont
Frank Darabont
16 kwietnia 1995 (Polska) 10 września 1994 (świat)
$59 841 469
10 nagród oraz 5 innych nagród i 19 nominacji
Facebook
Twitter
LinkedIn
Subscribe
Powiadom o
guest

24 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
[…] zobacz źródło Skazani na Shawshank […]
trackback
[…] Film Franka Darabonta przylega do tych dzieł. Reżyserowi udało się oderwać od klimatu grozy i elementów nadprzyrodzonych. Dzięki temu dzieło zostało zrozumiane. Widz identyfikuje się z przeszłością. Widzimy człowieka, który rywalizuje o wolność, o zasadę i sprawiedliwość. Ta modna jest tłamszona, jednak kiedy jednak zwycięża. Skazani na Shawshank Film opowiada o małym bankowcu Andym Dufresne, który traci swoją żonę, którą przyłapuje na zdradzie. Andy miał wszystko, o czym mógł chcieć młody człowiek. Proces jest szybki, a sędzia wydaje surowy wyrok. Podwójne dożywocie. Trafia on do więzienia Shawshank. Systemie w nim chodzą sadystyczni strażnicy. Naczelnika gra Samuel Norton. Pod zasłoną… Czytaj więcej »

trackback
[…] zobacz źródło Skazani na Shawshank […]
trackback
[…] zobacz źródło Skazani na Shawshank […]
trackback
[…] zobacz źródło Skazani na Shawshank […]
trackback
[…] zobacz źródło Skazani na Shawshank […]
trackback
[…] zobacz źródło Skazani na Shawshank […]
trackback
[…] Film Franka Darabonta przylega do ostatnich dzieł. Reżyserowi udało się oderwać od czasu grozy oraz elementów nadprzyrodzonych. Dzięki temu przedsięwzięcie zostało zrozumiane. Widz identyfikuje się z historią. Widzimy człowieka, który walczy o wolność, o właściwość i sprawiedliwość. Ta modna jest tłamszona, tylko gdy jednak zwycięża. Skazani na Shawshank Film rozmawia o małym bankowcu Andym Dufresne, który traci swoją żonę, którą przyłapuje na zdradzie. Andy miał wszystko, o czym mógł chcieć młody człowiek. Proces jest duży, a sędzia wydaje surowy wyrok. Podwójne dożywocie. Trafia on do więzienia Shawshank. Systemie w nim pilnują sadystyczni strażnicy. Naczelnika gra Samuel Norton. Pod zasłoną… Czytaj więcej »

niedoceniony pan
niedoceniony pan
4 lat temu
Daj ocene :
     

Niedawno po raz kolejny sięgnęłam po ten filmik i znów boli mnie to, że nie stał on odpowiednio doceniony. Posiadał znacznie nominacji do prestiżowych nagród i żadnej jakby nie dostał. Nie nazywając już o Oskarach.

dbra
dbra
4 lat temu
Daj ocene :
     

„Skazanym na Shawshank” należy niewątpliwie oddać, że czynnikami są wręcz modelem tegoż jak należy kręcić filmy. Pokrzepiająca, klasyczna historia, pochwała wytrwałości, dobrzy i hartu ducha ze bogatym, przemyślanym scenariuszem i wybitną kreacją Morgena Freemana pamięta przecież smak słodko-słodki, jest filmem skrajnie pozytywnym, przez co nie wywołuje większych czułości i trudno mi go ująć w stu procentach. Oczywiście rozumiem zachwyty, natomiast toż natomiast nie moje kino.

antek
antek
4 lat temu
Reply to  dbra

Ja żeby nie powiedział, iż to niezwykle pozytywny film. [spojlery] Żona Andy’ego ginie, jeszcze okazuje się, że go zdradzała, jego niesłusznie wsadzają do skazanego na 20 lat, gdzie naczelnik jest jednym sadystą, który kończy samego z kolegów Andy’ego który potrafi udowodnić jego niewinność. W dodatku jest wskazane, że wielu więźniów po opuszczeniu murów zakładu karnego nie istnieje w stopniu odnaleźć się w działaniu i popełnia samobójstwa.

Owszem, jest happy-end, jednak czy każdy film z happy-endem istnieje od razu „skrajnie pozytywnym”.

BTW: ale szanuję twoją uwagę, tak miałeś za cały dzień i musiał filmu który cię zdołuje 🙂

doda
doda
4 lat temu
Daj ocene :
     

Zachęcona bardzo pożądanymi opiniami ,wczoraj po raz pierwszy obejrzałam „Skazani na Shawshank”. Dużo osób mi mówiło, iż to najpiękniejszy film jaki kiedykolwiek powstał. Obejrzałam go a….. nie tłumaczę tego. Obraz jest wciągający, jest niesamowity charakter i muzykę, która oddziaływuje na uczucia. Fabuła ciekawie się rozwija, a wynik jest dla mnie zaskakujący, ale dlaczego „Skazani….” często jest …

malczyk
malczyk
4 lat temu
Daj ocene :
     

Faktycznie są w obecnym filmie negatywne zdarzenia, ale przedstawione w taki podejście, aby nie oddziaływały na nas większego piętna. Takie ja jestem wrażenie. Nie żebym był zbyt dobry dzień, po postu dla mnie to jedno zbyt słodkie, ale cóż gusta są różne.

bageitka
bageitka
4 lat temu
Daj ocene :
     

Zgadzam się. Bardzo przydatny film, ale brakuje tego piękna, wisienki na torcie. Chodzi o coś, co nie pozwalałoby zapomnieć o tym filmie, jakiegoś elementu zaskoczenia, kontrowersji, czegoś co popycha do całkowitej refleksji, wywołuje miłości natomiast nie pozwala spać spokojnie. Ale może za bardzo wymagam.

piter
piter
4 lat temu
Daj ocene :
     

Film nie jest skrajnie pozytywny (wątek samobójstwa Brooks’a), ale aż nad wyraz optymistycznie wypadła nieco ckliwa ostatnia scena na plaży. Ogólnie finał filmu wydaje mi się zbyt bajkowy a wraz z czarno-białymi bohaterami psuje nieco obraz całości. Mimo to ogromny film z pewnym aktorstwem i natłokiem ciekawych wątków.

peter
peter
4 lat temu
Daj ocene :
     

Film jest właściwy w jakimkolwiek calu toż nie podlega dyskusji. A jego reżyser Frank Darabount jaki stanowi dodatkowo twórcą filmu „Zielona Mila” jest według mnie najbardziej niedocenionym artysta XX wieku lecz zatem istnieje geniusz. Tworzy filmy z taką pasją i działaniem że hollywodzcy reżyserzy mogliby korzystać obok niego korepetycje. Skoro nie jest gra stworzyc tandete jaka się będzie właściwie sprzedawać ale cos o czym człowiek bedzie myslał i rozwazał bedzie doszukiwał się pomysłu i dania cos co zapadnie w jego rozumie na dłużej natomiast w niektórych przypadkach da nowy pomysł życia oraz rodzaj nastawienia do niego.

kazikowiec
kazikowiec
4 lat temu
Daj ocene :
     

Film jest udany w jakimś calu to nie podlega dyskusji. Lecz jego reżyser Frank Darabount jaki istnieje też twórcą filmu „Zielona Mila” jest według mnie najbardziej niedocenionym artysta XX wieku ale to stanowi geniusz. Tworzy obrazy z taką chęcią i zainteresowaniem że hollywodzcy reżyserzy mogliby pobierać obok niego korepetycje. Bowiem nie jest praca stworzyc tandete jaka się będzie doskonale sprzedawać ale cos o czym człowiek bedzie myslał i rozwazał bedzie doszukiwał się celu i przesłania cos co dostanie w jego rozumie na dłużej dodatkowo w pewnych przypadkach da nowy sens jedzenia i rodzaj wyjścia do niego.

trackback
[…] zobacz źródło Skazani na Shawshank […]
trackback
[…] zobacz źródło Skazani na Shawshank […]
trackback
[…] zobacz źródło Skazani na Shawshank […]
trackback
[…] zobacz źródło Skazani na Shawshank […]
trackback
[…] Film Franka Darabonta chodzi do tych działań. Reżyserowi udało się oderwać od klimatu grozy i elementów nadprzyrodzonych. Dzięki temu przedsięwzięcie zostało zrozumiane. Widz identyfikuje się z przeszłością. Widzimy człowieka, który walczy o wolność, o rzeczywistość i sprawiedliwość. Ta ta jest tłamszona, a gdy zwykle zwycięża. Skazani na Shawshank Film wspomina o młodym bankowcu Andym Dufresne, który zabija swoją żonę, którą przyłapuje na zdradzie. Andy miał wszystko, o czym mógł marzyć młody mężczyzna. Proces jest duży, a sędzia wydaje surowy wyrok. Podwójne dożywocie. Trafia on do więzienia Shawshank. Systemu w nim trzymają sadystyczni strażnicy. Naczelnika gra Samuel Norton. Pod zasłoną… Czytaj więcej »

trackback
[…] zobacz źródło Skazani na Shawshank […]
trackback
[…] Film Franka Darabonta przylega do tych działań. Reżyserowi udało się oderwać od klimatu grozy oraz elementów nadprzyrodzonych. Dzięki temu przedsięwzięcie zostało zrozumiane. Widz identyfikuje się z historią. Widzimy człowieka, który walczy o wolność, o uczciwość i sprawiedliwość. Ta modna jest tłamszona, jednak gdy jednak zwycięża. Skazani na Shawshank Film mówi o młodym bankowcu Andym Dufresne, który traci swoją żonę, którą przyłapuje na zdradzie. Andy był wszystko, o czym mógł chcieć młody człowiek. Proces jest silny, a sędzia wydaje surowy wyrok. Podwójne dożywocie. Trafia on do więzienia Shawshank. Pokoju w nim trzymają sadystyczni strażnicy. Naczelnika gra Samuel Norton. Pod zasłoną… Czytaj więcej »

Twoja ocena
8/10

Propozycja dla Ciebie na dziś: Jeśli potrzebujesz szybko pożyczki ratalnej i to całkowicie za darmo to wejdź koniecznie na platformę  Pożyczki Długoterminowe online i dokonaj wnioskowania i rejestracji.

Masz jakieś nie potrzebne rzeczy lub płyty z filmami czy grami a może jakiś sprzęt? Sprzedaj swoje nie potrzebne rzeczy wejdź na lombard online i zamień przedmioty nie potrzebne na gotówkę .

Oglądaj za Darmo

Filmy online za darmo online najnowsze nowości zobacz portal Chili zarejestruj się za darmo:

zarejestruj sie

 

Telewizja bez zobowiązań player.pl:

zarejestruj sie

 

Polecamy portal z filmami za darmo Vod.plus wejdź i zarejestruj się online i oglądaj filmy online:

zarejestruj sie

 

wygraj netfix
wygraj netfix

Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Kategorie

Weekly Tutorial

Wpisz i wyszukaj

Polecane filmy

Ciekawostki i rozmaitości
Biura Pośrednictwa Pracy

Biura Pośrednictwa Pracy Bobolice zadzwoń 578503403

Zgoda z agencją zatrudnienia gości z Ukrainy Przyjmując się na zgodność z agencją zatrudnienia gości z Ukrainy zyskujemy pewność, że po krótkim czasie oczekiwanie pozyskamy prawego i godnego zaufania pracownika czerpiącego z wymienionego kraju. Warto działać taki scenariusz, ponieważ reagowanie na naszą rękę może wywoływać za sobą zbyt długie ryzyko. Zdecydowanie lepiej zdać się na nauk fachowców chodzących w agencji pracy, jacy nie tylko szybko znajdą pracowników, a i załatwią wszelakie formalności bezpośrednio związane spośród ich spowodowaniem i pobytem w różnym państwie. Nie pełni zdają sobie spośród tego kwestię, choć to ogromnie istotne zagadnienie i rzetelne dołączenie do tematu pozwoli

Czytaj więcej »
Agencja pracy

Agencja pracy Wałcz

Szybko załatwimy W przeciwieństwie do wielu konkurencyjnych agencji, współpracujące z nami firmy mogą brać na super szybką realizację ich zgłoszenia. Praca tymczasowa samego z własnych gości możliwa jest obecnie po wykonaniu wszelkich formalności i spraw urzędowych – a bowiem nie ociągamy się z ich kończeniem i nie czekamy do niedawnego dnia, proces ten jest naprawdę dużo łatwo. 0 0 votesDaj ocene

Czytaj więcej »
Markizy na całe lato – najlepsza ochrona dla Twojego tarasu

Markizy Stargard Szczeciński

Markizy na wszystkie lato – najlepsza opieka dla Twojego tarasu W ciepłe dni nie ma lepszej warty na taras, niż markiza ogrodowa. Skutek ten sprawiony jest z najczystszej wartości materiałów, by zapewnić Ci znakomitą ochronę przed słońcem i deszczem – tak, że możesz żyć pora na zewnątrz zawsze wtedy, jak przechodzisz na ostatnie ochotę. W obecnym punkcie dowiesz się, jakie kolejne zalety są markizy ogrodowe od WAKO rolety żaluzje. 0 0 votesDaj ocene

Czytaj więcej »
0 0 votes
Daj ocene