Szeregowiec Ryan

Film opowiada o losach amerykańskich żołnierzy podczas lądowania aliantów na plażach Normandii w czerwcu 1944 roku. Na początku filmu poznajemy kapitana Millera, którego oddział zostaje zdziesiątkowany podczas lądowania na plaży Omacha. Na domiar złego z ocalałych żołnierzy musi stworzyć grupę, która odnajdzie szeregowca Jamesa Ryana. Ryan jest spadochroniarzem, który został zrzucony na tyły niemieckiej obrony w noc poprzedzającą atak na plażę Normandii. Misja ta jest niebezpieczna, a na dodatek dowództwo traktuje ją priorytetowo. Trzej bracia Jamesa Ryana zginęli w walce i nie można dopuścić, by matka straciła ostatniego syna. Miller musi odnaleźć Ryana i uratować go za wszelką cenę.

Nawet, gdyby musiał stracić cały swój odział. Film jest wyreżyserowany przez Stephena Spielberga. Twórca stawia od początku na skrajny realizm.

Przy tworzeniu tego obrazu zaprosił on do współpracy specjalistów i historyków wojskowości. Z różnych przyczyn zdjęcia do filmu nie mogły być robione w Normandii. Film nakręcono więc na Irlandzkiej Curracloe Strand. Poszukiwania miejsca do realizacji filmu trwały długo. Wielkim kunsztem wykazał się Thomas E. Sanders, autor scenografii, który zamienił to miejsce w ufortyfikowaną przez hitlerowców plażę Omacha.

Resztę scen nakręcono w hrabstwie Hertfordshire w Anglii. Wybudowano tam francuskie miasteczko na potrzeby filmu. Właśnie w nim toczą się walki w końcowych scenach filmu. Producent filmu, Ian Bryce skompletował cały sprzęt militarny. Najwięcej problemu przysporzyło znalezienie barek desantowych zwanych „łodziami Higginsa”.

Te udało się odnaleźć w Kalifornii, Szkocji i Anglii. Nie zdobyto jednak oryginalnego umundurowania. Zadanie uszycia 3 tysięcy mundurów spadło na kostiumolog Joannę Johnston. Co ciekawe odnaleziono firmę, która w czasach wojny tworzyła dla armii amerykańskiej buty i dla celów filmu zrobiła to jeszcze raz.

Za efekty specjalne odpowiadał Neil Corbould. Szefem kaskaderów był Simon Crane. Ci dwaj panowie stworzyli zespół specjalny. Odpowiadał on za bezpieczeństwo na planie filmu. Było to bardzo trudne zadanie. Długimi miesiącami przygotowywano efekty pirotechniczne do scen batalistycznych. Wszystko robiono tak, by nie doszło do wypadku.

Każdą scenę ćwiczono i sprawdzono tak, by nikomu nic się nie stało. Ważną role w filmie odgrywa dźwięk i zdjęcia. Autorem tych ostatnich jest współpracujący od lat ze Stephenem Spielbergiem polski operator Janusz Kamiński.

Spielberg i Kamiński zdecydowali się na przeprowadzenie zdjęć z stylistyce kolorowych filmów dokumentalnych z okresu drugiej wojny światowej. Dodaje to dziełu dodatkowego klimatu.

Zastosowano więc techniki operatorów wojennych. Dźwięk opracowano na podstawie ścieżek dźwiękowych przechowywanych w archiwach. Muzykę do filmu napisał John Williams, który również jest stałym współpracownikiem Spielberga. On wraz z reżyserem wybrał sceny, w których podkładem miała być muzyka i takie, w których znalazły się same efekty dźwiękowe.

Premiera filmu wywołała mieszane uczucia. Kinomaniacy czekali na nią z zapartym tchem, zaś organizacje kombatanckie protestowały. Tym ostatnim nie podobała się scena lądowania na plaży Omacha. Ich zdaniem była ona brutalna i zbyt krwawa. Pomimo protestów film odniósł sukces komercyjny, jak i artystyczny. Efektem jest pięć Oskarów za reżyserię, dźwięk, zdjęcia, montaż i efekty dźwiękowe.

Popularne wyszukiwanie: Szeregowiec Ryan cda Szeregowiec Ryan online Szeregowiec Ryan cały film lektor pl youtube Szeregowiec Ryan caly film Szeregowiec Ryan cały film Szeregowiec Ryan lektor pl Szeregowiec Ryan online pl Szeregowiec Ryan lektor Szeregowiec Ryan youtube Szeregowiec Ryan za darmo Szeregowiec Ryan cały film pl lektor Szeregowiec Ryan cały film lektor

Facebook
Twitter
LinkedIn
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Twoja ocena
8/10

Propozycja dla Ciebie na dziś: Jeśli potrzebujesz szybko pożyczki ratalnej i to całkowicie za darmo to wejdź koniecznie na platformę  Pożyczki Długoterminowe online i dokonaj wnioskowania i rejestracji.

Masz jakieś nie potrzebne rzeczy lub płyty z filmami czy grami a może jakiś sprzęt? Sprzedaj swoje nie potrzebne rzeczy wejdź na lombard online i zamień przedmioty nie potrzebne na gotówkę .

Oglądaj za Darmo

Filmy online za darmo online najnowsze nowości zobacz portal Chili zarejestruj się za darmo:

zarejestruj sie

 

Telewizja bez zobowiązań player.pl:

zarejestruj sie

 

Polecamy portal z filmami za darmo Vod.plus wejdź i zarejestruj się online i oglądaj filmy online:

zarejestruj sie

 

wygraj netfix
wygraj netfix

Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Kategorie

Weekly Tutorial

Wpisz i wyszukaj

Polecane filmy

Ciekawostki i rozmaitości
Biura Pośrednictwa Pracy

Biura Pośrednictwa Pracy Bobolice zadzwoń 578503403

Zgoda z agencją zatrudnienia gości z Ukrainy Przyjmując się na zgodność z agencją zatrudnienia gości z Ukrainy zyskujemy pewność, że po krótkim czasie oczekiwanie pozyskamy prawego i godnego zaufania pracownika czerpiącego z wymienionego kraju. Warto działać taki scenariusz, ponieważ reagowanie na naszą rękę może wywoływać za sobą zbyt długie ryzyko. Zdecydowanie lepiej zdać się na nauk fachowców chodzących w agencji pracy, jacy nie tylko szybko znajdą pracowników, a i załatwią wszelakie formalności bezpośrednio związane spośród ich spowodowaniem i pobytem w różnym państwie. Nie pełni zdają sobie spośród tego kwestię, choć to ogromnie istotne zagadnienie i rzetelne dołączenie do tematu pozwoli

Czytaj więcej »
Agencja pracy

Agencja pracy Wałcz

Szybko załatwimy W przeciwieństwie do wielu konkurencyjnych agencji, współpracujące z nami firmy mogą brać na super szybką realizację ich zgłoszenia. Praca tymczasowa samego z własnych gości możliwa jest obecnie po wykonaniu wszelkich formalności i spraw urzędowych – a bowiem nie ociągamy się z ich kończeniem i nie czekamy do niedawnego dnia, proces ten jest naprawdę dużo łatwo. 0 0 votesDaj ocene

Czytaj więcej »
Markizy na całe lato – najlepsza ochrona dla Twojego tarasu

Markizy Stargard Szczeciński

Markizy na wszystkie lato – najlepsza opieka dla Twojego tarasu W ciepłe dni nie ma lepszej warty na taras, niż markiza ogrodowa. Skutek ten sprawiony jest z najczystszej wartości materiałów, by zapewnić Ci znakomitą ochronę przed słońcem i deszczem – tak, że możesz żyć pora na zewnątrz zawsze wtedy, jak przechodzisz na ostatnie ochotę. W obecnym punkcie dowiesz się, jakie kolejne zalety są markizy ogrodowe od WAKO rolety żaluzje. 0 0 votesDaj ocene

Czytaj więcej »
0 0 votes
Daj ocene