Wyspa tajemnic

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Wyspa tajemnic

Wyspa Tajemnic to film reżyserii Martina Scorsese. Jest on mistrzem gatunków takich jak: dramat, historie gangsterskie oraz biografie wielkich ludzi. Tym razem wziął się za historię z innej beczki, gdyż „Wyspa Tajemnic” jest thrillerem ekranizującym prozę Dennisa Lehane. Reżyser dowiódł wielkości swojego talentu tworząc niezapomniane dzieło.

Akcja filmu toczy się w połowie lat pięćdziesiątych. Teddy Daniels (Leonardo DiCaprio) jest detektywem, który wraz ze swoim nowym partnerem Chuckiem, przyjeżdżają na wyspę Shutter Island. Mieści się na niej Ashecliffe. Jest to więzienie – szpital dla psychicznie chorych przestępców.

Jeden z osadzonych przyczynił się do śmierci żony Teddy’ego. Powodem pojawienia się detektywów na wyspie jest zniknięcie pacjentki, która zabiła swoje dzieci. Na każdym kroku działania detektywów są paraliżowane przez personel wraz z kierującymi szpitalem. Jeden z nich ma niemiecki akcent. W Teddym budzi to złe wspomnienia z obozu w Dachau. Ten fakt sprawia, że pojawiają się podejrzenia tego, iż na wyspie mogą być przeprowadzane eksperymenty na ludziach, czyli kontynuacja działań nazistów. Pobyt na wyspie powoduje pogorszenie stanu zdrowia Teddy’ego. Pojawiają się migreny i halucynacje. Te ostatnie dotyczą jego zmarłej żony i tajemniczej dziewczynki.

Akcja filmu prowadzona jest w taki sposób, iż widz siedzi z zapartym tchem przez cały seans, pomimo mrocznej atmosfery filmu. Wspomnienia zmarłej żony, retrospekcje z czasów II wojny światowej oraz koszmary senne bohatera potęgują wrażenie mroku. Opowieść Scorsese nie ma słabych punktów. Zdjęcia autorstwa Roberta Richardsona sprawiają, że film wciąga od początku do końca trwania. Dodatkowo muzyka rodem z horrorów jest idealnym uzupełnieniem zdjęć oraz przebiegu akcji.

Siła filmu Scorsese tkwi w scenariuszu. Jest on napisany w taki sposób, aby nie było w nim zbędnych chwil dłużyzn. Co i rusz dochodzi do kolejnego odkrycia powodującego niespodziewany zwrot akcji. To sprawia, że zmienia się nasze myślenie na temat rozwiązania zagadki. Co ciekawsze, zagadki, która jest to prawdą o Teddym. Czy jest tym za kogo się podaje? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi w filmie. Ostatnia scena jest tak skonstruowana, że rozwiązanie należy do widza i każdy z nas będzie miał inne odczucie. Potwierdziło się przekonanie, że zakończenia są mocną stroną Martina Scorsese.

Gra aktorów jest dodatkowym atutem filmu. Główną rolę gra Leonardo DiCaprio. Udowadnia on z każdą kolejną rolą, że ma spory warsztat aktorski. Obłęd, zagubienie, niepewność, paranoje zostały ukazane w sposób mistrzowski. Jego gra jest szczera, a nie od dziś wiadomo, że widz ceni sobie bardzo autentyczność postaci. Również Ben Kingsley stworzył postać niejednoznaczną, budzi ona skrajne emocje. Pozostali aktorzy także dali radę i udźwignęli po mistrzowsku swoje role. Zaznaczyć trzeba, że Max von Sydow tworzy klimat swoimi dialogami z akcentem niemieckim. Wprowadza on tym niepokój. Niepokojąco przypomina nazistę.

Ekranizacja „Wyspy Tajemnic” przez Scorsese nie jest płytką thrillerową opowiastką jakich jest mnogość. Nie mamy tu do czynienia z odkrywaniem tajemnic wyspy. Reżyser porusza również problem powojennej traumy.

Popularne wyszukiwanie: Wyspa tajemnic cda Wyspa tajemnic online Wyspa tajemnic cały film lektor pl youtube Wyspa tajemnic caly film Wyspa tajemnic cały film Wyspa tajemnic lektor pl Wyspa tajemnic online pl Wyspa tajemnic lektor Wyspa tajemnic youtube Wyspa tajemnic za darmo Wyspa tajemnic cały film pl lektor Wyspa tajemnic cały film lektor
Martin Scorsese
Laeta Kalogridis
26 marca 2010 (Polska) 13 lutego 2010 (świat)

$294 804 195

1 nagroda oraz 13 nominacji
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Podziel się swoją opinią

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Twoja ocena
8/10

Propozycja dla Ciebie na dziś: Jeśli potrzebujesz szybko pożyczki ratalnej i to całkowicie za darmo to wejdź koniecznie na platformę  Pożyczki Długoterminowe online i dokonaj wnioskowania i rejestracji.

Masz jakieś nie potrzebne rzeczy lub płyty z filmami czy grami a może jakiś sprzęt? Sprzedaj swoje nie potrzebne rzeczy wejdź na lombard online i zamień przedmioty nie potrzebne na gotówkę .

Oglądaj za Darmo

Filmy online za darmo online najnowsze nowości zobacz portal Chili zarejestruj się za darmo:

zarejestruj sie

 

Telewizja bez zobowiązań player.pl:

zarejestruj sie

 

Polecamy portal z filmami za darmo Vod.plus wejdź i zarejestruj się online i oglądaj filmy online:

zarejestruj sie

 

wygraj netfix
wygraj netfix

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Kategorie

Weekly Tutorial

Wpisz i wyszukaj

Polecane filmy

Ciekawostki i rozmaitości
Polacy wobec koronawirusa

Koronawirus-czy jest szkodliwy?

Podstawowe wzmianki na fakt koronawirusa zaczęły pojawiać się na początku 2020 roku. Danych o zakażeniach w Azji przyjmowaliśmy z rezerwą, sądząc, że wirus nie przyjdzie do Europy a teraz na pewno nie do własnego świata. Ale znacznie szybko pokazało się, że ryzyko jest całkowicie realne, bo pierwsze przypadki wirusa w Polsce odnotowano teraz na początku marca 2020 roku.

Czytaj więcej »
leasing bez bik

Leasing Pabianice zadzwoń 887 332 665

Leasing to bardzo specyficzny sposób pozyskania potrzebnych rzeczy. Łączy w sobie dwa aspekty: pożyczki i dzierżawy. Rzecz leasingowana w umówionym czasie nie przechodzi na twoją własność, możesz z niego korzystać, tylko przez ustalony umownie czas.

Czytaj więcej »
Program Partnerski nazwa.pl

Program Partnerski nazwa.pl z prowizją 50% i 100 zł

Nazwa.pl uruchomiła Program Partnerski, w którym wszystek klient może pracować poprzez polecanie usług największego rejestratora domen i dostawcy hostingu w Polsce. Program przeznaczony jest także dla odbiorców indywidualnych, kiedy i instytucji dających usługi połączone z hostingiem.

Czytaj więcej »
Daj ocene (5 / 2)