Wyspa tajemnic

Wyspa Tajemnic to film reżyserii Martina Scorsese. Jest on mistrzem gatunków takich jak: dramat, historie gangsterskie oraz biografie wielkich ludzi. Tym razem wziął się za historię z innej beczki, gdyż „Wyspa Tajemnic” jest thrillerem ekranizującym prozę Dennisa Lehane. Reżyser dowiódł wielkości swojego talentu tworząc niezapomniane dzieło.

Akcja filmu toczy się w połowie lat pięćdziesiątych. Teddy Daniels (Leonardo DiCaprio) jest detektywem, który wraz ze swoim nowym partnerem Chuckiem, przyjeżdżają na wyspę Shutter Island. Mieści się na niej Ashecliffe. Jest to więzienie – szpital dla psychicznie chorych przestępców.

Jeden z osadzonych przyczynił się do śmierci żony Teddy’ego. Powodem pojawienia się detektywów na wyspie jest zniknięcie pacjentki, która zabiła swoje dzieci. Na każdym kroku działania detektywów są paraliżowane przez personel wraz z kierującymi szpitalem. Jeden z nich ma niemiecki akcent. W Teddym budzi to złe wspomnienia z obozu w Dachau. Ten fakt sprawia, że pojawiają się podejrzenia tego, iż na wyspie mogą być przeprowadzane eksperymenty na ludziach, czyli kontynuacja działań nazistów. Pobyt na wyspie powoduje pogorszenie stanu zdrowia Teddy’ego. Pojawiają się migreny i halucynacje. Te ostatnie dotyczą jego zmarłej żony i tajemniczej dziewczynki.

Akcja filmu prowadzona jest w taki sposób, iż widz siedzi z zapartym tchem przez cały seans, pomimo mrocznej atmosfery filmu. Wspomnienia zmarłej żony, retrospekcje z czasów II wojny światowej oraz koszmary senne bohatera potęgują wrażenie mroku. Opowieść Scorsese nie ma słabych punktów. Zdjęcia autorstwa Roberta Richardsona sprawiają, że film wciąga od początku do końca trwania. Dodatkowo muzyka rodem z horrorów jest idealnym uzupełnieniem zdjęć oraz przebiegu akcji.

Siła filmu Scorsese tkwi w scenariuszu. Jest on napisany w taki sposób, aby nie było w nim zbędnych chwil dłużyzn. Co i rusz dochodzi do kolejnego odkrycia powodującego niespodziewany zwrot akcji. To sprawia, że zmienia się nasze myślenie na temat rozwiązania zagadki. Co ciekawsze, zagadki, która jest to prawdą o Teddym. Czy jest tym za kogo się podaje? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi w filmie. Ostatnia scena jest tak skonstruowana, że rozwiązanie należy do widza i każdy z nas będzie miał inne odczucie. Potwierdziło się przekonanie, że zakończenia są mocną stroną Martina Scorsese.

Gra aktorów jest dodatkowym atutem filmu. Główną rolę gra Leonardo DiCaprio. Udowadnia on z każdą kolejną rolą, że ma spory warsztat aktorski. Obłęd, zagubienie, niepewność, paranoje zostały ukazane w sposób mistrzowski. Jego gra jest szczera, a nie od dziś wiadomo, że widz ceni sobie bardzo autentyczność postaci. Również Ben Kingsley stworzył postać niejednoznaczną, budzi ona skrajne emocje. Pozostali aktorzy także dali radę i udźwignęli po mistrzowsku swoje role. Zaznaczyć trzeba, że Max von Sydow tworzy klimat swoimi dialogami z akcentem niemieckim. Wprowadza on tym niepokój. Niepokojąco przypomina nazistę.

Ekranizacja „Wyspy Tajemnic” przez Scorsese nie jest płytką thrillerową opowiastką jakich jest mnogość. Nie mamy tu do czynienia z odkrywaniem tajemnic wyspy. Reżyser porusza również problem powojennej traumy.

Popularne wyszukiwanie: Wyspa tajemnic cda Wyspa tajemnic online Wyspa tajemnic cały film lektor pl youtube Wyspa tajemnic caly film Wyspa tajemnic cały film Wyspa tajemnic lektor pl Wyspa tajemnic online pl Wyspa tajemnic lektor Wyspa tajemnic youtube Wyspa tajemnic za darmo Wyspa tajemnic cały film pl lektor Wyspa tajemnic cały film lektor
Martin Scorsese
Laeta Kalogridis
26 marca 2010 (Polska) 13 lutego 2010 (świat)

$294 804 195

1 nagroda oraz 13 nominacji
Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn

Podziel się swoją opinią

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Twoja ocena
8/10

Propozycja dla Ciebie na dziś: Jeśli potrzebujesz szybko pożyczki ratalnej i to całkowicie za darmo to wejdź koniecznie na platformę  Pożyczki Długoterminowe online i dokonaj wnioskowania i rejestracji.

Masz jakieś nie potrzebne rzeczy lub płyty z filmami czy grami a może jakiś sprzęt? Sprzedaj swoje nie potrzebne rzeczy wejdź na lombard online i zamień przedmioty nie potrzebne na gotówkę .

Sprawdź inne portale filmowe z nowościami zarejestruj się za darmo:

Telewizja bez zobowiązań player.pl:

zarejestruj sie

Filmy online za darmo online najnowsze nowości zobacz portal Chili zarejestruj się za darmo:

zarejestruj sie

Polecamy portal z filmami za darmo cinemateka wejdż i zarejestruj się online i oglądaj filmy online:

zarejestruj sie

 

wygraj netfix
wygraj netfix

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Kategorie

Weekly Tutorial

Wpisz i wyszukaj

Polecane filmy

Ciekawostki i rozmaitości
Kwas hialuronowy - składnik eliksiru młodości

Kwas hialuronowy Polanów

Kwas hialuronowy to podstawa, która tak organizuje w polskim układzie. Jest czynnikiem naczyń krwionośnych, wypełnia przestrzenie międzykomórkowe, jest element mazi stawowej oraz powstaje w gronie szklistym oka.

Czytaj więcej »
Lombard Kołobrzeg

Czy warto chodzić do lombardów?

Przyznajmy szczerze, że ważna dawkę z nas lubi z momentu odejść do hipermarketu oraz po prostu zobaczyć na inne głupoty i poprzebierać w treściach. Może zaś nie jest to najambitniejsze zajęcie, którego potrafili się podjąć, ale przynajmniej pozwoli nam odpocząć od codzienności i zapomnieć o pracy. Miejscem, do jakiego warto się udać zaś w którym możemy znaleźć wiele różności, zapewne być przykładowo, nawet taki prosty lombard.

Czytaj więcej »
Ultra Slim

Jak schudnąć 10 kg w krótkim czasie

Każda kobieta przeglądając codziennie kolorową prasę lub oglądając gwiazdy telewizyjne z niechęcią przygląda się swojej tuszy, obfitej w fałdy nadmiaru tłuszczu. Poważną przypadłością dzisiejszych czasów jest otyłość.

Czytaj więcej »
Daj ocene (5 / 2)